Andre Norton „Žvaigždžių gvardija“

Gal tai nebuvo pirmoji mano perskaityta mokslinės fantastikos knyga (tikrai anksčiau buvau skaitęs „Juros periodo parką“), bet ji buvo ta pirmoji, kuri taip kalė per smegenis, kad iki šiol negaliu atsigauti ir išlipti iš duobės, taip ir murkdausi science fiction liūne jau kevirtį amžiaus, gal ir daugiau.

Iš esmės tai tikrai nėra šedeveras, nei apskritai, nei Norton kūryboje (tikrai yra ir geresnių Norton knygų), bet privalau atiduoti duoklę – tai buvo pirmoji mano skaityta knyga iš Eridano Pasaulinės Fantastikos Aukso Fondo (be jo, nekažkas labai ir buvo devyniasdešimtųjų Lietuvoje).

Negali sakyti, kad knyga labai prasta. Tiesiog sunku ją apibūdinti – idėja nešviežia, siužetas banalus, veikėjai tokie irgi neišsiskirintys. Tiesiog eilinis neblogai sukaltas SciFi action thriller, kurį gali labai nenuobodžiaudamas sėsti ir praryti per pusdienį.

Tiesą pasakius, man labiausiai braška per siūles pati idėja: dviejų tipų samdinių armija. Vienas tipas – kažkas maždaug dvidešimto amžiaus pradžios, gal devyniolikto pabaigos – šauliai, kurie dar mielai dar ir šaltaisiais ginklais naudojasi (kardų dvikovos tarpžvaigždinių skrydžių eroje – seriously?) – manau Pienburnių būrys iš Busenaro „Kapitono Pramuštgalvio“ anei kiek neiškristų iš konteksto. Antras tipas – super duper ateities ginklais (plazminiai ginklai, antigravitaciniai transporteriai ir t.t.) aprūpinti modernūs kariai. Na tokie maždaug iš Žvaigždžių karų filmų. Rimtai, Andre Norton? O tai tipo per vidurį nieko nėra? Jeigu civilizacija pasitaikytų panaši į dvidešimto amžiaus pabaigos Žemę? Kaip tada? Su kardais ir šautuvais paleisi – taigi jiems šakės, žinokit prieš tankus ir reaktyvinius naikintuvus su kardais ir šautuvais nebaisiai ilgai pakariausi. Ar užleisi tuos su plazma ir antigravais? Tada irgi nelabai ilgai truks viskas, tik į kitą pusę.

Na o nesikabinėjant prie baltais siūlais siūtos idėjos – visa kita – neblogai, visai neblogai. Action daug, smurto irgi sočiai, peizažų aprašymai beveik kaip Kuperio, filosofijų gilių neieškokit (negilių truputį yra) ir visai neblogai praleisit kelias valandas.

Rekomenduoju. Tiems, kas visai nesusipažinęs su moksline fantastika – pirmai pažinčiai – bus kaip tik. Tiems kas susipažinę neblogai – gal bus šiek tiek kirbėjimo „kažkaip čia viskas pažįstama“ ir jausmo, kad beveik žinai kas bus parašyta kitame puslapyje. Bet žinokit, kai perskaitai kelis šimtus SciFi knygų ir dar filmų biškutį pažiūri, tai kuo toliau tuo sunkiau rasti šviežių nematytų idėjų ir siužetų. Tai viskas čia gerai su ta „Žvaigždžių gvardija“, perskaitę tikrai negalvosit „geriau jau būčiau pro langą žiūrėjęs“ 🙂

Jei domina, galit bandyti nusipirkti kažkur iš antrų rankų, pvz. čia: https://www.knygos.lt/lt/knygos/zvaigzdziu-gvardija-pfaf-45/ arba čia https://knygute.lt/PFAF-045-Zvaigzdziu-gvardija.3341